مایع پاستوریزه

مایع پاستوریزه زرده

This post is also available in: English (الإنجليزية) فارسی (الفارسية)

پاستوریزاسیون یا پاستوریزاسیون فرآیندی است که طی آن ، غذاهای بسته بندی شده و غیر بسته بندی شده (مانند شیر و آب میوه) با گرمای خفیف ، معمولاً تا کمتر از 100 درجه سانتیگراد (212 درجه فارنهایت) ، برای از بین بردن پاتوژن ها و افزایش عمر مفید درمان می شوند.

این فرایند برای از بین بردن یا غیرفعال کردن ارگانیسم ها و آنزیم هایی است که به فساد یا خطر بیماری از جمله باکتری های رویشی کمک می کنند ، اما اسپورهای باکتریایی نیستند. از آنجا که پاستوریزاسیون استریل نیست و اسپورها را از بین نمی برد ، پاستوریزاسیون دوم “مضاعف” با کشته شدن اسپورهایی که جوانه زده می شوند ، کیفیت را افزایش می دهد.

این فرآیند پس از میکروبیولوژیست فرانسوی ، لوئیز پاستور نامگذاری شد ، که تحقیقات او در دهه 1880 نشان داد که پردازش حرارتی میکروارگانیسم های ناخواسته شراب را غیرفعال می کند. آنزیم های فساد همچنین در طی پاستوریزه غیرفعال می شوند. امروزه ، پاستوریزاسیون به طور گسترده ای در صنایع لبنیات و سایر صنایع فرآوری مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد تا به حفظ و نگهداری مواد غذایی و ایمنی مواد غذایی دست یابد.

بیشتر محصولات مایع با استفاده از یک مبدل حرارتی صفحه یا استفاده مستقیم یا غیرمستقیم از آب گرم و بخار ، می توانند گرما را در یک سیستم مداوم مورد استفاده قرار دهند. به دلیل گرمای خفیف ، تغییرات جزئی در کیفیت مواد غذایی و خصوصیات حسی غذاهای تحت درمان مشاهده می شود. پردازش فشار یا فشار بالا (HPP) و میدان الکتریکی پالس (PEF) فرآیندهای غیر حرارتی هستند که برای پاستوریزه کردن مواد غذایی نیز استفاده می شوند.

اترك تعليقاً

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *