مایع پاستوریزه تخم مرغ – پاستوریزه

مایع پاستوریزه زرده

This post is also available in: English (الإنجليزية) فارسی (الفارسية)

پاستوریزاسیون تخم مرغ

پاستوریزاسیون روندی است که در آن با استفاده از حرارت بالا ، باکتریهای پاتوژن را از بین می برند، در این صنعت با توجه به تنوع محصولات ، زمان ودماهای متفاوتی جهت پاستوریزاسیون مورد استفاده قرار می گیرد که در این راستا انواع میکروبهای بیماری زا از بین می روند و محصول نهایی عاری از باکتریهایی از قبیل سالمونلا ، لیستریا ، ایکلای و … می گردد .

استفاده از این محصولات فواید بسیاری دارد ، زیرا این نوع تخم مرغها به هیچ وجه آلوده نمی باشند ، این فرآورده ها دارای محدوده وسیعی هستند که عبارتند از :
تخم مرغ پاستوریزه شده در پوسته ، تخم مرغ پاستوریزه مایع ، تخم مرغ منجمد ، خشک شده ، کریستالی و غیره
مراحل مختلف پاستوریزاسیون تخم مرغ
1-    مرحله پیش از شکستن :
در این مرحله تخم مرغها توزین شده، تازگی آنها بررسی می شود و به عبارتی آنها را درجه بندی می نمایند .
2-    شکستن:
پس از شکستن تخم مرغها ، زرده و سفیده را از پوسته جدا می نماید ، مراحل شکستن توسط تجهیزاتی انجام می شود که به طور خودکار پوسته را شسته ، ضد عفونی نموده و سپس آن را می شکند.
در مرحله بعد زرده را از سفیده جدا نوده و یا آنها را به صورت مخلوط از پوسته خارج می نمایند ، امروزه تجهیزات شکست تخم مرغ تغییرات زیادی نموده است به گونه ای که تعداد زیادی تخم مرغ در زمان کوتاهی شکسته می شود و این تجهیزات کاملا مطابق با استانداردهای بین المللی است . پس از آن محصول فیلتر شده و از میان یک خنک کننده وارد تجهیزات بخش بعدی می گردد .
3-    تصفیه و استاندارد نمودن


4-پاستوریزاسیون:
در این مرحله محصول مایع تخم مرغ در معرض یک دمای بالا قرار می گیرد تا تمامی میکرو ارگانیسمهای بیماریزای آن از بین بروند.
این امر به تولید محصولی مطمئن کمک می نماید، در دستگاه پاستوریزاسیون زرده و یا کل تخم مرغ مایع نهایتا تا دمای 67-65 درجه سانتیگراد و سفیده مایع  تا دمای 55
درجه سانتیگراد و سفیده مایع تا دمای 55 درجه سانتیگراد حرارت داده می شوندکه زمان حرارت دادن درحدود 5/2 الی 5 /3 دقیقه می باشد.مدت زمان این عملیات به میزان شکرونمک افزوده بستگی دارد،لازم به ذکر است که اگر دما خیلی بالاباشد سبب انعقاد پروتئین تخم مرغ می شود.
پس از تولید،فرآورده ها به سرعت خنک میشوندتا کیفیت آنها ثابت باقی بماند.
یکی از آزمایشهای مهم در این مرحله آزمون وجودسالمونلا است که درصورت منفی بودن،آن محصول مجوز فروش را کسب می نماید.  
5 -فریز،یخچالی وخنک کردن(تولیدپودر):
مدت نگهداری محصولات مایع تخم مرغ باانجام عملیات هایی چون فریزوخشک کردن افزایش وتنوع می یابد. بعدازمرحله تولید،محصولات مایع تخم مرغ رادرظروف وکارتن هایی که جنس لایه درونی آنهاازنوع پلاستیک است،نگهداری می نمایند.

اترك تعليقاً

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *